Štukování je skvělý způsob, jak dodat stěnám hladký a atraktivní povrch. Proces štukování vyžaduje určité znalosti a techniku, ale s trochou trpělivosti se dá zvládnout i svépomocí. Chcete vědět, jak na to?
Co budete potřebovat?
- Hladítko (ocelové)
- Nerezové špachtle
- Míchadlo na vrtačku nebo ruční míchadlo
- Kbelík
- Kartáč nebo štětka
- Hadicová vodováha (pro rovnost povrchu)
- Ochranné rukavice a brýle
Pokud jde o materiál, připravte si štuk, penetraci, vodu a případně také sádrový tmel pro vyrovnání nerovností.
Štukování v pár krocích:
1. Příprava podkladu
Nejprve je třeba zajistit, aby byl povrch stěny čistý, suchý a rovný. Odstraňte veškeré uvolněné části staré omítky, prach a nečistoty. Poté naneste penetrační nátěr (penetraci) pomocí válečku nebo štětce, který zvýší přilnavost štuku. Penetrace se musí důkladně vstřebat a uschnout (podle pokynů výrobce).
2. Míchání štuku
Pokud používáte práškovou směs, postupujte podle návodu na obalu a smíchejte štuk s vodou ve správném poměru. Směs by měla mít konzistenci husté smetany, ale neměla by být příliš tekutá. K rozmíchání použijte míchadlo na vrtačce nebo ruční míchadlo, aby byla směs homogenní a bez hrudek.
3. Nanášení první vrstvy (jádrová vrstva)
Naneste tenkou vrstvu štuku na stěnu pomocí ocelového hladítka. Začněte od spodní části stěny a nanášejte štuk v hladkých tazích směrem nahoru. Tloušťka vrstvy by měla být přibližně 1–2 mm. Po nanesení první vrstvy použijte k vyrovnání povrchu vodováhu. Nechte tuto vrstvu lehce zaschnout, ale ne úplně vyschnout.
4. Nanášení dalších vrstev (je-li to nutné)
Pokud chcete dosáhnout hladšího povrchu, naneste druhou tenkou vrstvu štuku stejným způsobem. Tato vrstva by měla být ještě jemnější a opatrně roztíraná do všech směrů. Použijte hladítko, abyste rozetřeli štuk rovnoměrně. Případné nerovnosti můžete po zaschnutí lehce zbrousit jemným brusným papírem.
Když je štuk částečně zaschlý, můžete jej začít vyhlazovat vlhkým hladítkem, abyste dosáhli dokonale hladkého povrchu. Lehce zvlhčete povrch čistou vodou pomocí štětky a jemně hladítkem přejíždějte po povrchu. Po dokončení všech vrstev nechte štuk důkladně proschnout. To může trvat několik dní, v závislosti na tloušťce štuku a podmínkách v místnosti (vlhkost, teplota).
A kde všechny pomůcky seženete? Například u společnosti BAT, která kromě jiného prodává také diamantový kotouč na beton, hladítko na štuk i nářadí do dílny i zahrady.