Vlastní výroba jednoduchého katapultu

Postavil jsem trebuchet, typ katapultu, který používá protizávaží k uložení gravitační potenciální energie, která se pak používá k vystřelení projektilu přes závěs. Nejprve jsem postavil rám, který se skládal ze dvou stativů umístěných blízko sebe. Byly ze dřeva a svázané rákoskou. Pak jsem vyrobil košík z rákosu, do kterého jsem držel velké kameny, které by fungovaly jako protiváha.

Na závěs jsem použil kůrové vlákno z odumřelých větví určitého druhu stromu. Kůra byla zbavena a vnitřní kůra vetkaná do provazu. Z lana se pak vytvořil popruh pomocí 2 uzlů a tenčí lano bylo použito k utkaní vaku na popruh. Bylo použito jednoduché pákové uvolnění, které drží vrhací rameno v poloze a funguje jako spoušť. Protizávaží pak bylo naplněno kameny a taženo do polohy, aby bylo drženo páčkou.

Poté byl do vaku na praku umístěn kámen velikosti broků. Po uvolnění páčky by byl kámen vystřelen 18-20 metrů (délka mýtiny), ale nepochybně by mohl vystřelit dále, pokud by byla přidána větší zátěž. Cíle byly postaveny a zničeny.

Dosah lze upravit přidáním nebo odečtením hmotnosti z koše, zatímco střelba doleva nebo doprava se provádí otáčením celého katapultu, když je koš prázdný. Celá stavba trvala 5 týdnů, nejtěžší byl sběr vláken kůry na výrobu lana. Trebuchet je jednoduchý, ale účinný způsob, jak doručit užitečné zatížení do cílového místa určení.